V Piknik Spadochroniarski

Piknik Spadochroniarski w Wiśle, to inicjatywa Muzeum mająca na celu promować chlubne tradycje spadochroniarstwa wojskowego, upowszechniać i aktualizować wiedzę o tym elitarnym rodzaju sił zbrojnych oraz integrować weteranów, rezerwistów i pasjonatów jednostek specjalnych i spadochronowych.

Tegoroczne, piąte już spotkanie, przebiegało pod znakiem wspaniałej, słonecznej pogody, niezmiennie świetnej atmosfery i licznych militarnych atrakcji.

Gościem specjalnym wydarzenia był ponownie, ostatni żyjący Cichociemny, Pan Aleksander Tarnawski, imponujący wszystkim świetną sprawnością fizyczną i doskonałą pamięcią. Pan Aleksander jak zawsze pełen energii, błyskotliwie i z wielkim poczuciem humoru, cierpliwie opowiadał zainteresowanym ze szczegółami o swojej służbie w tej elitarnej formacji, udzielając wyczerpujących informacji.

Z ramienia Wojsk Specjalnych, honory czynił dowódca JW GROM, Pan pułkownik Piotr Gąstał, rozmową z którym, szczególnie zainteresowani byli uczniowie licznie przybyłych klas mundurowych z południa Polski.

Z byłych dowódców Czerwonych Beretów w wydarzeniu uczestniczył Pan płk Mirosław Knapiński, a Związek Polskich Spadochroniarzy oddział Kraków, reprezentował Pan Bogdan Trojanowski.

Dzięki aktywnemu i życzliwemu wsparciu idei Pikniku przez Pana generała Jerzego Guta, Dowódcę Wojsk Specjalnych, w tegoroczny event z wielkim sercem zaangażowały się wybrane, podległe mu elitarne jednostki. Pan generał Jerzy Gut, sam będąc instruktorem spadochronowym klasy mistrzowskiej, który całe życie zawodowe spędził w jednostkach powietrznodesantowych i specjalnych, jak nikt inny rozumie spadochroniarskiego ducha i wielokrotnie już wcześniej wspierał swoim autorytetem wydarzenia dedykowane desantowcom. Tym razem także, jak zresztą ZAWSZE, można było liczyć na jego zaangażowanie i wydatną pomoc.

Z bogatą ofertą wystawienniczą, wzbudzającą olbrzymie zainteresowanie i pozytywne emocje, przybyli żołnierze: JW GROM, JW AGAT oraz delegacje Dowództwa Wojsk Specjalnych z Krakowa. Dzięki temu, zwiedzający mogli na miejscu zapoznać się praktycznie z pełnym wyposażeniem i uzbrojeniem żołnierzy tych doborowych oddziałów.

Z grup rekonstrukcji historycznej, najbardziej aktywni i najliczniejsi byli zwyczajowo członkowie GRH „POŁUDNIE – Polscy Spadochroniarze Wojskowi”, zrzeszający w większości weteranów „Czerwonych beretów” oraz „Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ” z Bielska Białej, które zaprezentowało się z ciekawą inscenizacją, przybliżającą działania stanowiska obserwacyjno - filtracyjnego podczas misji WP w Iraku.

Na imprezie swoje mundury i uzbrojenie prezentowali także inni rekonstruktorzy, bliscy tematycznie wydarzeniu m.in. z „Joint Infantry Forces” z Niepołomic oraz komandosi z GRH „1 SK Commando” ze Swarzędza.

Z wielu przybyłych na Piknik grup militarnych i ASG, bardzo pozytywne wrażenie wywołały: Grupa Operacyjna PATRIOT z Chrzanowa i DRAGON SPECIAL FORCE z Rybnika, które żywiołowo zaprezentowały interesujący i dynamiczny pokaz szturmowania samochodu oraz, w tym roku mniej aktywna, SEKCJA 7.

Dużą pomoc podczas trwania pikniku, zaoferowali uczennice i uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki z Bielska Białej oraz szczególnie, uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych z Gliwic, którzy przybyli już dzień wcześniej, angażując się w pomoc logistyczną oraz m.in. kierując ruchem pojazdów w dniu wydarzenia.

Należy stosownie podkreślić, że najbardziej wszechstronnie i z największym inwestowaniem sił i środków własnych, w święto spadochroniarzy zaangażowali się przede wszystkim adepci „Polskiego Systemu Walki Wręcz HALLER”. Członkowie tej organizacji udostępnili i prowadzili przygotowaną przez siebie strzelnicę ASG, opiekowali się najmłodszymi gośćmi na swoim, bogato wyposażonym „Torze Małego Komandosa”, ale głównie, zaprezentowali bardzo efektowne pokazy technik interwencyjnych oraz ochrony i ewakuacji VIP-a ze strefy zagrożenia. Dla bardziej odważnych, pragnących przeżyć dreszcz emocji, Hallerczycy udostępniali zjazdy na linie nad obiektami skoczni, tzw. „Tyrolką”. Równolegle, aktywnie reklamowali też współorganizowaną przez siebie po raz kolejny imprezę - zimową edycję „V Biegu Tygrysa”, który odbędzie się pod koniec stycznia 2016 roku w Orzyszu.

Jeśli chodzi o ciekawe wystąpienia, to szczególnie zainteresowanie wzbudziły: prezentacja Rafała Niedzieli: „Insygnia Spadochroniarzy i Komandosów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” oraz wykład dr Bogdana Rowińskiego: „Cichociemni”. Dla zainteresowanych uzbrojeniem, także historycznym, duży zbiór eksponatów przygotowało ”Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów”.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali konkurs wiedzy o spadochroniarstwie a dla starszych, interesujące prezentacje i oczywiście już dla wszystkich tradycyjną, wojskową grochówkę.

Podsumowując krótko: impreza jak to u spadochroniarzy bywa, należała do udanych, więc do zobaczenia na jej szóstej edycji w 2016 roku.